به نام خدا

موضوع درس : جذر              پایه : دوم  راهنمایی            صفحات :   59-61                       مدت : 40  دقیقه       نام دبیر :          طرح درس جهت شرکت در  جشنواره روش های نوین یاد دهی –یادگیری(فن آوری)

محل خدمت : شهرستان دزفول                                                   مدرسه راهنمایی دکتر عصاریان – شیخ انصاری

1-  اهداف کلی :

الف ) مفاهیم مجذور و جذر را یاد بگیرند .

ب ) جذر حاصل ضرب را انجام دهند .

ج ) ارتباط مساحت مربع با مجذور یک عدد و ضلع مربع  باجذر را بدانند .

د ) جذر دقیق اعداد اعشاری را یاد بگیرند .

2-  زمینه سازی تدریس : ( 5 دقیقه )

به نام خدا ، سلام و احوال پرسی ، خواندن حدیث یا  آیه ای از قرآن و مناسبت مربوط به آن روز ، حضور و غیاب ، بررسی وضعیت روحی دانش آموزان و تکالیف جلسه قبل .

3-  رفتار ورودی : ( 5 دقیقه )

به صورت گروهی – ارائه فردی :

بدین ترتیب که سئوالاتی از درس قبل ( مبنا ) به نام  پوشه آزمون ورودی توسط دانش آموزان  باز شده وبه صورت گروهی جواب سئوالات  را پیدا نموده ودر رایانه تایپ می کنند ودرستی جواب ها را در مرحله ی بعد  دریافت می کنند .سپس از هر گروه یک نفر به انتخاب معلم در دستگاه پخش برای  سایر ین توضیح میدهد .

4-  الگوی نوین یاد دهی یادگیری :

الگوی دریافت مفهوم  Attaining Concept  

5-  مواد و وسایل کمک آموزشی :

کتاب درسی  ،کامپیوتر ( حداقل 5 دستگاه )، پروژکتور ،   وایت برد ، ماژیک ،  نرم افزار آموزش ریاضی ، CD آموزشی ، بازی رایانه ای و کارتهای از پیش ساخته .

6-  مدل کلاس :

مشارکتی – کارگاهی(رایانه ) – گروه بندی .

7-  ایجاد ارتباط و انگیزه سازی :

داستان کوتاهی مربوط به پوشه تصویر – معمای ریاضی در ابتدای الگو

8-  رسانه آموزشی ویژه :

کامپیوتر – پروژوکتور

9-  ارائه محتوا : ( 25 دقیقه )

از الگوی دریافت مفهوم استفاده می کنیم و مطالبی را که قبلاً با پاور پوینت آماده نموده ایم به شرح زیر با رایانه نمایش می دهیم :

مرحله اول : خوب ببینید ، خوب فکر کنید و درست فرضیه سازی و نتیجه گیری کنید .

معلم : بچه ها بنده مفهومی را در ذهن دارم که این  مفهوم در قسمت هست وجود دارد شما باید با توجه به مثال ها به این مفهوم پی  ببرید . و جدول زیر را نمایش می دهیم ( روی شماره ستون ها کلیک کرده تا عدد در جدول نمایان شود )

 

هست

49

64

100

16

81

36

9

نیست

51

102

15

32

17

8-

5/3

 

مرحله دوم : کارت هایی را در اختیار گروه ها قرار داده که روی هر یک اعدادی نوشته می شود . دانش آموزان روی  ویژگی های هر عدد بحث و تبادل نظر کرده و سپس یکی از افراد گروه بیرون آمده با موس آن عدد را در جای مناسب جدول (هست یا نیست ) درگ می کند .

این کارت ها می توانند چنین باشند : 4 ، 121 ، 45 ، 01/.  ،    و 28 و400 و105 و78

 

سپس دانش آموزان مثال هایی از مفهومی که کشف کرده اند ، در جدول قرار می دهند .(مثال ها ساخته دانش آموزان  )

 

مرحله سوم : دانش آموزان در مورد  مفهوم مورد نظر توضیح می دهند و مراحل تفکر خود را بیان می کنند و معلم جمع بندی نموده و توضیحات تکمیلی را با مثال های بیش تر و کاربردی مطرح می کند  .

 

فعالیت گروهی : ابتدا پوشه فعالیت 1 ( نمودار ها ) نمایش داده تا فراگیران پاسخ ها را به صورت گروهی پیدا وتایپ نمایند و توسط معلم رفع اشکال می شود وسپس انیمیشن مربوطه نمایش داده می شود .زنگ تنفس به مدت یک دقیقه اجرا شده وبعد از آن بازی رایانه ای مرتبط با درس جذر انجام و فراگیران نتیجه گیری می کنند( دستور بازی ضمیمه ی طرح درس شده است) .در ادامه پوشه ی فعالیت  2 (جذر حاصل ضرب ) باز شده ودانش آموزان در مورد جواب ها بحث وتبادل نظر  کرده ونتیجه را اعلام می نمایند(روی هر رادیکال کلیک کرده تا جواب ها ظاهر  شوند )

نمونه سئو الات فعالیت 2:

                                            

                                              ( الف

                                                        =

 ( ب

.

 

10- ارزشیابی تشخیصی :

در حین تدریس و انجام فعالیت 1 و2 توسط دانش آموزان می توان میزان یادگیری دانش آموزان را ارزیابی نمود .

 

11-                     ارزشیابی پایانی : ( 3 دقیقه )

سئوالاتی را به عنوان خود ارزیابی از قبل آماده و در اختیار فراگیران قرار می دهیم مانند :

الف ) آیا مفهوم جذر و مجذور را یاد گرفته ام ؟

ب ) آیا می توانم جذر عددی مانند    36/0 را بدست آورم ؟ چه قدر میشه ؟

ج ) اگر مساحت زمین مربعی شکل را داشته باشم آیا  می توانم طول یک ضلع آن را پیدا کنم ؟

د ) کدام قسمت از تدریس امروز برایم جالب بود ؟

 

12-                      تعیین تکلیف : ( 2 دقیقه )

حل تمرینات 1و2 صفحه ی66 ،ساخت اسلاید در ارتباط باجذر حاصل تقسیم ،.تحقیق درمورد کاربرد جذر در جامعه ومحیط پیرامون ما.